2023 FML Minor League/International Draft

The 2023 FML Minor League/International Draft was conducted on Aug. 2-3, 2023 and will include all international players who entered an American League system after Jan. 1, 2023 and all college/high school players selected in the July 2023 Major League Baseball Draft, except that anyone who played in the American League during the 2022 season would be subject to usual free agency procedures.  The selection order was based on reverse-order-of-standings from the final 2022 FML standings, with the following draft order:  fifth place, sixth, seventh, eighth, nine, 10th, fourth, third, second and first. 

1st Round

Team

Selection

1.

Karpís High Ratios

Wyatt Langford (of-Texas system)

2.

Brew Jays

Max Clark (of-Detroit system)

3.

Wa-Wa Two Sees

Walker Jenkins (of-Minnesota system)

4.

Addison Lights

Kyle Teel (c-Boston system)

5.

Nordica Knucklers

Nolan Schanuel (1b-Los Angeles system)

6.

Shoeless Sandmen

Enrique Bradfield (of-Baltimore system)

7.

Pattonís High Velocity

Sebastian Walcott (ss-Texas system)

8.

Blues City Bruisers

Felnin Celesten (ss, Seattle system)

9.

Three Stooges

Jacob Wilson (ss-Oakland system)

10.

L.L. Beans

Jacob Gonzalez (ss-Chicago system)

 

2nd Round

Team

Selection

1.

Karpís High Ratios

Jonny Farmelo (of-Seattle system)

2.

Brew Jays

Brailer Guerrero (of-Tampa Bay system)

3.

Wa-Wa Two Sees

Blake Mitchell (c-Kansas City system)

4.

Addison Lights

Arjun Nimmala (ss-Toronto system)

5.

Blues City Bruisers (from the Nordica Knucklers)

Brando Mayea (of-New York system)

6.

Addison Lights (from the Shoeless Sandmen)

Brayden Taylor (3b-Tampa Bay system)

7.

Pattonís High Velocity

Yoeilin Cespedes (2b-Boston system)

8.

Blues City Bruisers

Enmanuel Bonilla (of-Toronto system)

9.

Three Stooges

Luis Morales (sp-Oakland system)

10.

L.L. Beans

Ralphy Velazquez (c-Cleveland system)

 

3rd Round

Team

Selection

1.

Karpís High Ratios

Colt Emerson (ss-Seattle system)

2.

Brew Jays

Charlee Soto (sp-Minnesota system)

3.

Wa-Wa Two Sees

George Lombard Jr. (ss-New York system)

4.

Addison Lights

Kevin McGonigle (ss-Detroit system)

5.

Blues City Bruisers (from the Nordica Knucklers)

Ariel Castro (of-Minnesota system)

6.

Shoeless Sandmen

Brice Matthews (ss-Houston system)

7.

Pattonís High Velocity

Alex Clemmey (sp-Cleveland system)

8.

Blues City Bruisers

Luis Almeyda (ss-Baltimore system)

9.

Three Stooges

Tai Peete (ss-Seattle system)

10.

L.L. Beans

Juaron Watts-Brown (sp-Toronto system)

 

4th Round

Team

Selection

1.

Karpís High Ratios

Adrian Santana (ss-Tampa Bay system)

2.

Brew Jays

No selection

3.

Wa-Wa Two Sees

Ryan Lasko (of-Oakland system)

4.

Addison Lights

No selection

5.

Nordica Knucklers

Myles Naylor (3b-Oakland system)

6.

Shoeless Sandmen

Seth Keener (sp-Chicago system)

7.

Pattonís High Velocity

No selection

8.

Blues City Bruisers

Camilo Diaz (ss-Houston system)

9.

Three Stooges

Blake Wolters (sp-Kansas City system)

10.

L.L. Beans

Colton Ledbetter (of-Tampa Bay system)

 

5th Round

Team

Selection

1.

Karpís High Ratios

No selection

2.

Brew Jays

No selection

3.

Wa-Wa Two Sees

Max Anderson (2b-Detroit system)

4.

Addison Lights

No selection

5.

Nordica Knucklers

Luke Keaschall (2b-Minnesota system)

6.

Shoeless Sandmen

Esmil Valencia (of-Houston system)

7.

Pattonís High Velocity

No selection

8.

Blues City Bruisers

Welbyn Francisca (ss-Cleveland system)

9.

Three Stooges

Nazzan Zanetello (ss-Boston system)

10.

L.L. Beans

Paul Wilson (sp-Detroit system)

 

6th Round

Team

Selection

1.

Karpís High Ratios

No selection

2.

Brew Jays

No selection

3.

Wa-Wa Two Sees

Mac Horvath (of-Baltimore system)

4.

Addison Lights

No selection

5.

Nordica Knucklers

Grant Taylor (sp-Chicago)

6.

Shoeless Sandmen

No selection

7.

Pattonís High Velocity

No selection

8.

Blues City Bruisers

Enrique Jimenez (c-Detroit system)

9.

Three Stooges

Alonzo Tredwell (sp-Houston system)

10.

L.L. Beans

Antonio Anderson (ss-Boston system)

 

7th Round

Team

Selection

1.

Karpís High Ratios

No selection

2.

Brew Jays

No selection

3.

Wa-Wa Two Sees

Hiro Wyatt (sp-Kansas City system)

4.

Addison Lights

No selection

5.

Nordica Knucklers

Ben Williamson (3b-Seattle system)

6.

Shoeless Sandmen

No selection

7.

Pattonís High Velocity

No selection

8.

Blues City Bruisers

No selection

9.

Three Stooges

No selection

10.

L.L. Beans

No selection

 

8th Round

Team

Selection

1.

Karpís High Ratios

No selection

2.

Brew Jays

No selection

3.

Wa-Wa Two Sees

Steven Echavarria (sp-Oakland system)

4.

Addison Lights

No selection

5.

Nordica Knucklers

Andrew Walters (sp-Cleveland system)

6.

Shoeless Sandmen

No selection

7.

Pattonís High Velocity

No selection

8.

Blues City Bruisers

No selection

9.

Three Stooges

No selection

10.

L.L. Beans

No selection

 

9th Round

Team

Selection

1.

Karpís High Ratios

No selection

2.

Brew Jays

No selection

3.

Wa-Wa Two Sees

Brandon Winokur (of-Minnesota system)

4.

Addison Lights

No selection

5.

Nordica Knucklers

Carson Roccaforte (of-Kansas City system)

6.

Shoeless Sandmen

No selection

7.

Pattonís High Velocity

No selection

8.

Blues City Bruisers

No selection

9.

Three Stooges

No selection

10.

L.L. Beans

No selection

 

10th Round

Team

Selection

1.

Karpís High Ratios

No selection

2.

Brew Jays

No selection

3.

Wa-Wa Two Sees

Jake Bloss (sp-Houston system)

4.

Addison Lights

No selection

5.

Nordica Knucklers

No selection

6.

Shoeless Sandmen

No selection

7.

Pattonís High Velocity

No selection

8.

Blues City Bruisers

No selection

9.

Three Stooges

No selection

10.

L.L. Beans

No selection